Jiang Chaoliang Li Hongzhong, former Secretary of the CPC Hubei Provincial Committee has been appoin-22eee.net

Jiang Chaoliang, Secretary of the Hubei provincial Party committee, Li Hongzhong, former Secretary of the Party committee of Tianjin Li Hongzhong Li Hongzhong resume, Li Hongzhong, male, Han nationality, born in August 1956, Shandong Changle people. He joined the Communist Party of China in December 1976 and worked in l975 in August. He graduated from the History Department of Jilin University. University degree. 1975.08-1978.02, Liaoning Province, Shenyang city Sujiatun District of the educated youth brigade served as a militia commander, security officer, Secretary of the general Party branch, deputy director of the Committee; 1978.02-1982.02, history students of History Department of Jilin University; 1982.02-1984.08, Liaoning Province, Shenyang municipal government office of the Secretariat cadres; 1984.08-1985.04, Liaoning Province, Shenyang municipal government office document processing group deputy leader; 1985.04-1985.06, the CPC Liaoning provincial Party committee secretary of the general office of the Ministry of electronics industry; 1985.06-1987.09, office of the Secretary (1986.07 clear Deputy level); 1987.09-1988.11, deputy director of the Ministry of electronics industry, party office senior secretary; 1988.11-1995.12, vice mayor of Guangdong Municipal People’s Government of Huizhou province party members (attachment, 1991.10 Ministry of electronics industry as deputy department 1990.10. – 1991.10 and Huizhou Dayawan City Industrial Development Zone Management Committee Party Secretary, director of 1993.03 – 1995.12 and Huizhou Zhongkai national high tech Industrial Development Zone); 1995.12-1996.04, deputy secretary of the CPC Guangdong Province, Huizhou Municipal People’s Government on behalf of the mayor, party secretary; 1996.04-2000.03, deputy secretary of the CPC Guangdong Province, Huizhou Municipal People’s Government mayor party secretary (1996.09-1997.07 in the study, the Central Party school youth class 1999.06 – 1999.06 in the Harvard University Kennedy Institute of politics "future leaders" Seminar) 2000.03-2001.02, Secretary of the CPC Guangdong Province, Huizhou municipal Party members; 2001.02-2002.05, vice governor of Guangdong Province,; 2002.05-2003.01, the CPC Guangdong Provincial Committee and Party members, vice governor of the people’s government, 200; 3.01-2003.06, member of the Standing Committee of the CPC Guangdong Provincial Committee, deputy governor of the people’s Government of the province, deputy secretary of the party; 2003.06-2004.02, the CPC Guangdong Provincial Committee, deputy secretary of Shenzhen Municipal Committee, municipal people’s Government on behalf of the mayor, party secretary; 2004.02-2005.02, the CPC Guangdong Provincial Committee, deputy secretary of Shenzhen Municipal Committee, mayor, Party Secretary of the Municipal People’s government; 2005.02 – 2005.06, the Communist Party of China Guangdong Provincial Committee and party secretary of Shenzhen Municipal People’s government, the mayor and party secretary 2005.06.

蒋超良任湖北省委书记 前任李鸿忠已任天津市委书记 李鸿忠   李鸿忠简历   李鸿忠,男,汉族,1956年8月出生,山东昌乐人。1976年12月加入中国共产党,l975年8月参加工作,吉林大学历史系历史学专业毕业。大学学历。   1975.08-1978.02,辽宁省沈阳市苏家屯区插队知青,曾任大队民兵连长、治保主任、团总支书记、革委会副主任;   1978.02-1982.02,吉林大学历史系历史学专业学生;   1982.02-1984.08,辽宁省沈阳市政府办公厅秘书处干部;   1984.08-1985.04,辽宁省沈阳市政府办公厅公文处理组副组长;   1985.04-1985.06,中共辽宁省委办公厅秘书;   1985.06-1987.09,电子工业部办公厅秘书(1986.07明确为副处级);   1987.09-1988.11,电子工业部党组办公室副主任、正处级秘书;   1988.11-1995.12,广东省惠州市人民政府副市长、党组成员(挂职,1991.10电子工业部定为副厅级,1990.10―1991.10兼惠州市大亚湾工业开发区管委会党组书记,1993.03―1995.12兼惠州市仲恺国家高新技术产业开发区管委会主任);   1995.12-1996.04,中共广东省惠州市委副书记、市人民政府代市长、党组书记;   1996.04-2000.03,中共广东省惠州市委副书记、市人民政府市长、党组书记(1996.09-1997.07在中央党校中青班学习,1999.06―1999.06参加美国哈佛大学肯尼迪政治学院“未来领导者”研究班学习)   2000.03-2001.02,中共广东省惠州市委书记;   2001.02-2002.05,广东省人民政府副省长、党组成员;   2002.05-2003.01,中共广东省委常委,省人民政府副省长、党组成员;   2003.01-2003.06,中共广东省委常委,省人民政府常务副省长、党组副书记;   2003.06-2004.02,中共广东省委常委、深圳市委副书记,市人民政府代市长、党组书记;   2004.02-2005.02,中共广东省委常委、深圳市委副书记,市人民政府市长、党组书记;   2005.02―2005.06,中共广东省委常委、深圳市委书记,市人民政府市长、党组书记   2005.06―2007.11,中共广东省委常委、深圳市委书记、市人大常委会主任,深圳警备区党委第一书记。   2007.11―2007.12,中共湖北省委副书记;   2007.12―2008.01,中共湖北省委副书记、副省长、代省长;   2008.01―2010.12,中共湖北省委副书记、省长;   2010.12―2011.02,中共湖北省委书记;   2011.02 中共湖北省委书记、省人大常委会主任。   2016.09 天津市委书记。   中共十七大代表,中共第十六、十七届中央候补委员,十八届中央委员,第九、十、十一届全国人大代表。相关的主题文章: